×
Vyber jazyk
 

6 maja 2020
#stopturow
 

Ložiska pod drobnohledem deníku Rzeczpospolita

Barbara Oksińska v deníku Rzeczpospolita píše o nesouhlasu nevládních organizací a lokálních společností s výstavbou dalších hnědouhelných ložisek.

Hnědé uhlí je nejlevnějším, avšak současně také nejšpinavějším palivem využívaným k výrobě elektrické energie. Dle ujednání pařížské dohody, bychom měli postupně utlumovat uhelnou energetiku a zvyšovat investice do obnovitelných zdrojů energie. Avšak polské uhelné společnosti, navzdory unijním doporučením, se tvrdohlavě snaží setrvávat při vysoce emisním palivu a otevírat další ložiska.

Takové činnosti vzbuzují pochopitelný odpor ekologů, aktivistů a nevládních organizací, ale také lokálních společností, pro které je život ve stínu ložisek zásadním problémem.

Čisté pokrytectví Zygmunta Solorze

Barbara Oksińska se v článku vrací k otevřenému dopisu zaslanému Zygmuntovi Solorz-Żakovi, pod který se podepsalo šestnáct nevládních organizací (mj. „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” a Stowarzyszenie Eko-Unia). Solorz-Żak je hlavním podílníkem uhelné společnosti Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. Dopis je odpovědí na podnikatelem iniciovaný program Čisté polsko - „Program Czysta Polska”. Oznámení programu v létě 2019 se časově sešlo s protestem obyvatelů konińské oblasti, poškozených činností skrývkových hnědouhelných dolů, které patří ke společnosti ZE PAK SA kotované na burze.

Spot propagující program Čisté Polsko je, dle signatářů, mediálním show vytvořeným za účelem zlepšení image Zygmunta Solorz-Żaka a odvrácení pozornosti veřejného mínění od uhelných činností koncernu, který dále devastuje životní prostředí ve jménu zisku kumulovaného v rukách hlavního majitele. Je to přenesení odpovědnosti za stav životního prostředí ze skutečných viníků na obyčejné obyvatelé.

– Náhlý pokles hladiny spodní vody v jezerech konińské oblasti, mj. Gopło, Kownackie, Wójcińskie, Wilczyńskie, Ostrowskie, Budzisławskie, je zcela jistě dopadem působnosti blízkého ložiska, které patří společnosti ZE PAK S.A. – komentuje dopis Józef Drzazgowský ze sdružení „Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Przyjezierze“. – Pokračuje degradace jezer, a spolu s nimi upadá turistika a dochází k likvidaci dalších pracovních míst. Vysoušení terénu následkem ložiska způsobuje také gigantické ztráty pro místní zemědělce.

Turów není pro ložisko!

Oksińská se soustředí také na problémy obyvatelů Libereckého kraje v Čechách, kteří sousedí s ložiskem Turów, jež patří společnosti PGE. Ministr pro klima Michał Kurtyka vydal nedávno rozhodnutí o prodloužení koncese na provozování tohoto ložiska po dobu dalších šesti let. Kromě toho se PGE nadále snaží získat novou koncesi na dalších 25 let.

Proti rozšíření ložiska a prodloužení koncese jsou rozhodně ohrožení obyvatelé Čech (s podporou státních orgánů, samospráv a společenských organizací), kteří už nyní pociťují negativní dopady její činnosti. Polskými orgány vydaná koncese může znamenat ztrátu přístupu k pitné vodě pro takřka 30.000 lidí.
Češi počítají s pomocí unijních institucí. Ještě před přiznáním koncese odeslali stížnost na Polsko k Evropské komisi a dopis k Petičnímu výboru Evropského parlamentu, ve kterém se píše o porušování evropského práva v průběhu konzultací a o obcích, ve kterých může chybět voda, o prachu a hluku. Peticí podepsalo 13 tis. osob (také Němců a Poláků). K protestům se připojili čeští a němečtí europoslanci konzultující problém s Komisí pro ochranu životního prostředí.
Kontroverze vzbuzuje také společností PGE plánované ložisko Złoczew, které by mělo dodávat uhlí do elektrárny Bełchatów. Problém je v tom, že další investování do hnědého uhlí znamená nejenom katastrofu pro klima ale také drama pro lidi, kteří žijí v okolí ložisek. Absurdní nápad z ekonomického hlediska. Oksińská uvádí posudek Aleksandra Śniegockého z WiseEuropa:

– Myslím si, že po současné krizi související s pandemií, bude diskuze na toto téma už definitivně ukončená. Energetické společnosti budou oslabené a určitě se nerozhodnou vynakládat miliardy zlatých na investice, které nemají žádné ekonomické nebo strategické opodstatnění.


https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/wegiel/21408-odkrywkowe-kopalnie-w-ogniu-protestow

×
 
stopturow
Po zasedání Petičního výboru Evropského parlamentu se zdá být zřejmé, že Evropa si je (...)
Petiční výbor Evropského parlamentu řešil odpor proti dolu Turów. Firma potvrdila plán na těžbu (...)
Všechny, kdo se zajímají o problém Turowa, zveme ke sledování jednání Petičního výboru, které (...)
Ukončení hnědé energetiky se vyplácí všem a je neodvratné. Čím dříve si to národní (...)
PGE nepolevuje a všemi způsoby brání další provoz ložiska Turów, ignoruje přitom její vliv (...)
Za námi je webinář o problémech kolem ložiska Turów. Současně Evropská komise odpověděla na (...)
Transformaci regionu Turoszow se nedá vyhnout. Zdá se, že si toho začaly všímat také (...)
Prodloužení koncese na těžbu hnědého uhlí v dole Turów na dalších 6 let, vydané (...)
więcej
Licencja Creative Commons Obsah shromážděný na webu je k dispozici na základě licence Creative Commons