×
Wybierz język
 

6 kwietnia 2020
#
 

Nierealistyczne plany PGE o wydobyciu w Turowie

Podczas konferencji prasowej 2 kwietnia 2020r. zarząd PGE przedstawił wyniki grupy kapitałowej z 2019 roku.

Zarząd otwierdził, że uruchomienie nowego bloku energetycznego w Turowie może być opóźnione z powodu pandemii. Wielu potrzebnych specjalistów musi bowiem przyjechać z zagranicy. W 2019 z turowskiej odkrywki  4,11 mln ton węgla brunatnego. Jeśli nowy blok nie zostanie uruchomiony, plany PGE o trzykrotnie wyższym wydobyciu stają się nierealistyczne.

Podczas konferencji zarząd potwierdził, że PGE dokonało odpisu o wartości 7,3 mld złotych dla starych bloków w elektrowniach Turów i Bełchatów oraz że istnieje ryzyko opóźnień w oddaniu do użytku nowego bloku w Turowie. Ponadto w raporcie finansowym pominięto projekt kopalni węgla w Gubinie. W ten sposób PGE potwierdziła, że projekt nie zostanie zrealizowany. Co najmniej miliard ton węgla pozostanie w ziemi, a 3000 ludzi z 15 wsi nie musi już obawiać się niesprawiedliwych przesiedleń. Nie powstanie także planowana elektrownia węglowa o mocy 2700-3000 MW, którą miał zasilać węgiel z odkrywki.

W sprawozdaniu zarządu spółki za 2019 rok poinformowano o 17% spadku produkcji elektryczności z węgla brunatnego i 11% z węgla kamiennego, w porównaniu do poprzedniego roku. Elektrownie i kopalnie węglowe należące do spółki po raz kolejny odnotowały spadek produkcji oraz mniejsze wykorzystanie mocy. Na spadające przychody z elektrowni węglowych wykazał już w lutym 2020 roku Instytut Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) na początku tego roku.

– Raport finansowy PGE i cichy koniec Gubina pokazują, że fikcja polityczna rentownego przemysłu węglowego w Polsce się skończyła – twierdzi Kuba Gogolewski, specjalista finansowy w Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” – Coraz mniejsza opłacalność węgla skazała na zagładę Gubin. To dla PGE dzwonek alarmowy. Powinna przestać kurczowo trzymać się marzeń o eksploatacji odkrywek w Złoczewie i Turowie. W ubiegłym roku PGE wytworzyła ponad 50 TWh energii elektrycznej, spalając nieekonomiczny węgiel, a jedynie 2,29 TWh ze źródeł odnawialnych, które są obarczone mniejszym ryzykiem i zapewniają wyższą rentowność. Jeśli PGE się nie obudzi, to polscy pracownicy i podatnicy zapłacą wysoką cenę za ich porażkę.

Źródła:

https://www.gkpge.pl/relacje-inwestorskie/Materialy-do-pobrania 

https://ieefa.org/aktualizacja-ieefa-pge-powinien-porzucic-plany-nowej-kopalni-wegla-brunatnego/ 

https://www.pb.pl/energetyczne-czempiony-pod-presja-wirusa-i-odpisow-987264

Fot: (c) Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

×
 
Podczas konferencji prasowej 2 kwietnia 2020r. zarząd PGE przedstawił wyniki grupy kapitałowej z 2019 (...)
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu (dalej RDOŚ) wydała tydzień temu kontrowersyjną decyzję środowiskową (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe