×
Wybierz język
 

2 czerwca 2020
#stopturow
 

Transformacja Turoszowa

Transformacja regionu Turoszowa jest nieunikniona. Wydaje się, że zaczęły to dostrzegać również władze regionu i związkowcy. Zamiast jednak solidnie przygotować się do trudnych zmian i zawczasu wykorzystać unijne środki, wszystkie siły skupiają na dalszej walce o zachowanie status quo elektrowni i odkrywki Turów.

   1. Mieć ciastko i zjeść ciastko. Lokalne władze o transformacji regionu

Starości, wójtowie i  burmistrzowie gmin ziemi Zgorzeleckiej, Bolesławieckiej i Lubańskiej wysłali Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen petycję przeciwko zamknięciu kopalni i elektrowni Turów w Bogatyni. Podpisani pod petycją przedstawiciele władz samorządowych wyrazili „zaniepokojenie  działaniami  naszych czeskich  sąsiadów,  których  celem  jest  doprowadzenie  do zamknięcia kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów”. Obawiają się, że może dojść do zamknięcia kopalni i elektrowni oraz likwidacji miejsc pracy.

Tą petycją przedstawiciele władz gmin i powiatów pokazali, że nie doceniają pilności działań związanych z minimalizowaniem skutków kryzysu klimatycznego. Martwi także brak solidarności z sąsiadami zza czeskiej granicy, których odkrywka może pozbawić dostępu do wody pitnej. 

Dziwi też fakt, że petycja została skierowana do przewodniczącej Komisji Europejskiej. Wynika z niej bowiem jasno, że lokalne władze nie podzielają przekonania Unii Europejskiej, o konieczności pilnych działań związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, a jednocześnie proszę organy unijne o wsparcie. Tym samym sprzeciwiają się realizacji postulatów Europejskiego Zielonego Ładu, który jest sztandarowym projektem Komisji Europejskiej pod przewodnictwem von der Leyen.

W petycji podkreślono, że region „stoi przed koniecznością zmian w strukturze zawodowej, jak też tworzenia nowych miejsc pracy” i jednocześnie, że nie jest gotowy na takie reformy przed 2044 rokiem. Zainteresowani proszą ponadto o „wsparcie wszelkich działań służących transformacji naszego regionu i tworzeniu miejsc pracy, które stanowiłyby alternatywę dla kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów”. Władze wydają się nie rozumieć, że aby ubiegać się fundusze unijne, muszą  podjąć realne kroki w kierunku transformacji regionu. A ta wymaga ogłoszenia dat wyłączania kolejnych bloków w elektrowni Turów oraz stopniowego ograniczania wydobycia w odkrywce. Bez zmierzenia się z wyzwaniami przyszłości apel lokalnych samorządowców jest tylko życzeniem: „chwilo trwaj!” 

   2. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych. Czesi apelują o lepszą komunikację

27 maja odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Czech. Czeski Minister 
Tomáš Petříček podjął w rozmowie z Jackiem Czaputowiczem temat koncesji dla kopalni Turów.  „Poprosiłem ministra o lepszą komunikację w tej sprawie. Republika Czeska chętnie przyjmie bardziej szczegółowe informacje na temat dalszych wydarzeń” – komentował  Petříček.

Region Liberec chce, aby Republika Czeska zaskarżyła Polskę w sądzie międzynarodowym w związku z działaniami PGE oraz rządu polskiego w sprawie przedłużenia koncesji wydobywczej dla odkrywki Turów.  

Źródła:

  1.  https://oenergetice.cz/uhli/petricek-cesko-chce-vic-informaci-o-vyvoji-v-polskem-dolu-turow
  2. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/o-situaci-v-dole-turow-u-ceskych-hranic-chceme-detailneji-in/r~478fc158a00a11eaaabd0cc47ab5f122/?fbclid=IwAR3kbGz_Doynn3x1lEHyVI5z-DAnROuIN6_9lATQLNmkVSlghjgQk43SVhU

   3. Media podejmują temat Turowa

Rozwój wypadków na poziomie instytucji Unii Europejskiej oraz reakcje różnorodnych aktorów lokalnych i ponadnarodowych, które są konsekwencją przedłużenia koncesji dla odkrywki Turów, znalazły swoje odzwierciedlenie w polskich mediach. Karolina Kijek w Gazecie Wyborczej podjęła temat możliwych problemów Polski związanych z przedłużeniem koncesji kopalni Turów: „Komisja Europejska bada, czy rząd PiS naruszył unijne prawo, wydając zgodę na dalsze wydobycie węgla w odkrywkowej kopalni Turów”. 

W artykule Wyborczej Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE"  tłumaczył czym jest procedura EU Pilot, podczas której KE ma sprawdzić, czy naruszono unijne przepisy: „To taka żółta kartka, poprzedzająca oficjalne postępowanie ws. naruszenia prawa unijnego. Można to też porównać do komunikatu: Jesteśmy zaniepokojeni. Udowodnijcie nam, że nie mamy powodów”.

Telewizja Bogatynia opublikowała natomiast rozmowę ze związkowcami Adamem Olejnikiem i Bogumiłem Tyszkiewiczem, z której wynika, że wyraźnie obawiają się oni, iż nacisk ze strony Niemców i Czechów spowoduje zamknięcie Turowa za maksymalnie 6 lat.


Źródła:

  1.  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25974605,czesi-mysla-nad-pozwem-przeciw-polsce-za-przedluzenie-koncesji.html
  2. https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25985320,mieszkancy-staja-w-obronie-kopalni-turow-zwiazki-zawodowe.html 
  3. https://www.tvbogatynia.pl/wiadomosci/7975,pod-lupa-zwiazkowcy-adam-olejnik-i-bogumil-tyszkiewicz?fbclid=IwAR3YpdJh8t8AnI1wAnofh-VKgZ_8-QszqOgY0-VpdMPErrqxuscnFs9QVoU

   4. Czy Turów otrzyma środki na sprawiedliwą transformację?

Komisja Europejska potwierdziła, że Polska, Niemcy i Rumunia pozostaną największymi beneficjentami zaktualizowanego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund). Fundusz mający na celu złagodzenie społeczno-gospodarczego wpływu zielonej transformacji w regionach o wysokiej emisji dwutlenku węgla, ma wzrosnąć z pierwotnej kwoty 7,5 mld EUR do 40 mld EUR.

Zgodnie z nowymi proponowanymi przydziałami pierwotnie planowane dla Polski 2 miliardy wzrosną do 8 miliardów euro. Choć Polska będzie dysponować większym budżetem, w planie transformacji dolnośląskiego nie ma obszaru Turoszowa i kompleksu Turów. Władze regionu nie starają się odpowiednio o te środki i nie rozumieją, że aby je uzyskać muszą pogodzić się z wygaszaniem energetyki węglowej. 

Źródło:
https://biznesalert.pl/europejski-instytut-sprawiedliwej-transformacji-oze-polityka-klimatyczna-energetyka/

×
 
stopturow
Wszystkich zainteresowanych problemem Turowa zachęcamy do śledzenia obrad Komisji Petycji, które odbędą się 14 (...)
Odejście od brunatnej energetyki opłaca się wszystkim i jest nieodzowne. Im wcześniej zrozumieją to (...)
PGE nie odpuszcza i wszystkimi siłami broni dalszej eksploatacji odkrywki Turów, ignorując jej wpływ (...)
Za nami webinar o problemach wokół odkrywki Turów. Jednocześnie Komisja Europejska odpowiedziała na pytania (...)
Transformacja regionu Turoszowa jest nieunikniona. Wydaje się, że zaczęły to dostrzegać również władze regionu (...)
Przedłużenie koncesji na wydobycie węgla brunatnego z odkrywki Turów przez Ministra Klimatu, nie oznacza (...)
Przedłużenie koncesji dla odkrywki Turów nie przeszło w Europie bez echa. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (...)
Spóźniona o jakieś dziewięć lat, z przekroczonym budżetem a do tego odbiorcami, którzy nie (...)
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe